Tarık Ündüz dedesi gibi oyuncu oldu

0
95

Genç oyuncudan içten açıklamalar..Gazanfer Özcan’ın torunu Tarık Ündüz, bu sezon dahil olduğu ‘Akasya Durağı’nda bir üniversite öğrencisini canlandırıyor…

Küçük yaşlarda ailesiyle birlikte rol aldığı ‘Kuruntu Ailesi’yle oyunculuğa adım atan Tarık Ündüz, ‘Issız Adam’, ‘Adab-ı Muaşeret’ filmi ve ‘Bahar Dalları’ derken şimdi de ‘Akasya Durağı’nda oynuyor. Ailedeki tek torun olmanın avantajlı olduğunu ve dedesinin hep ona arka çıktığını anlatan Ündüz, dedesinin yokluğuna hala alışamadığını söylüyor ve ‘Dedem benim tek sığınağımdı’ diyor.

– Küçük yaşlarda ‘Kuruntu Ailesi’nde oyunculuk yapmaya başladınız. Rahat mıydınız, hiç çekinmez miydiniz?
İki yaşındaydım, aile işiydi ama akıl ermeye başladıktan sonra aileniz de olsa ister istemez bir çekingenlik oluyor. ‘Nasıl olacak, güzel olacak mı’ diye düşünüyorsunuz. Dedeniz de, anneniz de yanınızda olsa, bir şey değişmiyor.

– Dedeniz Gazanfer Özcan’la aynı sahneyi paylaştınız mı?
Dedemle aynı sahnede hiç oynamadık. Vefatından bir, iki yıl önce bir reklam filminde çalıştık. İyi ki de çalışmışız, gönlüm daha uzun süreli işlerde çalışmayı isterdi. Bu kadarı bile benim için çok güzel bir anı oldu.

– Aile geleneğini sürdürmek adına mı oyunculuğu seçtiniz, başka bir hayaliniz yok muydu?
On bir yaşlarında basketbol oynuyordum o zamanki hayalim basketbolcu olmaktı. Ondan önce her çocuk gibi ben de uzaya gitmek istiyordum. Ailemden oyuncu olmam konusunda bir talep gelmemişti. Akıl kemale erince oyuncu olmak istedim. Dedeme tiyatro okuyacağım dediğimde çok şaşırmış ve çok da memnun olmuştu. Süreç böyle başladı.

– Dedeniz mi sizi sınava hazırlamıştı?
Dedemle hiç çalışmadık. Diğer ağabeylerimden, büyüklerimden fikir almıştım. Biraz da o gençlik heyecanıyla kendi başıma bir şeyleri başarmak istiyordum. Lisede dersleri çok da iyi olmayan, haylaz bir öğrenciydim. Ama liseden sonra bir şeyleri başarmak ve istediğim meslekle ilgili kendimi gösterme duygusu daha ağır basmıştı.

– Ailede tek torun olmanın bir avantajı oldu mu, şımartıldınız mı?
Zaten çekirdek bir ailemiz var. Çok iç içeyiz. Tek olduğum için özellikle dedem çoğu konuda esneklik gösteriyordu. Lisedeki haylazlık zamanlarımda, tatillerde hep arka çıkardı. Biz her sene ailece Bodrum’a bile beraber giderdik. Dedemin vefatına kadar onsuz hiç Bodrum’a gitmedim. Bağımız çok kuvvetliydi.

DOSTLUĞA ÖNEM VERİRİM

– Arkadaşlarınıza nasıl anlatırsınız dedenizi?
Arkadaşlığa ve dostluğa önem veren biriyim ve kalıcı arkadaşlıkları severim. Anlatmaktan ziyade onlar da yakından tanıyordu. Dedemle de zaten arkadaş gibi olmuştuk.

– Ailenizin reisi dedeniz miydi?
Evet. Dedemle çok samimiydik zaman zaman ciddi saçmalıklar yapmışımdır ama onun yanında oturuş şeklime bile dikkat ederdim.

– Dedenizin ölümünden sonra ‘Sığınacak limanım kalmadı’ demişsiniz…
Annem, babam, Nanam (Gönül Ülkü), arkadaşlarım var ama dedem benim en büyük limanımdı. Kayıplar çok acı veriyor insana. Dedem benim tek sığınağımdı ve hayatımdaki rolü çok önemliydi. Onun varlığı bana çok güç veriyordu. Hala dedemin yokluğuna alışmış değilim.

Yemek konusunda çok hassastı

– Peki dedenizden size miras kalan en büyük öğüt neydi?
Efendi olmayı ve hangi mesleği yaparsınız yapın her şeyden önce insan olabilmeyi öğütlerdi. Benim için büyüklere saygı göstermek çok önemli. Eğer büyüklerime saygı da kusur edersem gelip kafama vurabilir ve ‘Sen ne yapıyorsun’ deyip kulağımı çekebilirler. Bunlar bana dedemden kalan mirastır.

– Dedenizle yaşayıp da unutamadığınız çok anınız vardır, birini anlatır mısınız?
O kadar çok var ki. Mesela kiloma çok takardı ve zayıf insan sevmezdi. Yemek yemeyince ya da fast-food yiyince çok sinirlenirdi. Onlara gittiğimde yemek yiyip yemediğimi sorardı, ‘Pizza yedim’ dersem yandım, hemen ‘Sofraya oturup doğru düzgün yemek yiyeceksin’ derdi. Ben kalkardım, o oturturdu. Yemek konusunda çok hassastı.

Sibel Ateş / AKŞAM

CEVAP VER