Nihat Doğan'ın reklam yıldızı oldu

0
77

Zekeriyaköy, Kilyos arasında çekilen reklam filminin setindeydim. Nihat Doğan’a reklam filminde sevgilisi rolünde Canan Taş eşlik ediyor. Film Doğan’ın sevgilisiyle çıktığı yolda arabasının bozulmasıyla başlıyor ve tabii ki birçok mesaj veriyor

Şov dünyasının ‘olay adamı’ Nihat Doğan, Somali’den döner dönmez ayağının tozuyla Mondi’nin yeni reklam yıldızı olarak kamera karşısına geçti.

Nihat Doğan bir reklamda oynar da o reklamda mesaj olmaz mı?
Hem de nasıl!

Ben senaryoyu yazayım, ortaya nasıl bir reklam çıkacağını tasavvur etmek de size kalsın.
Ben sabahın köründe Ataşehir’den kalkıp önce Sarıyer’e, oradan Zekeriyaköy’e, oradan da Kilyos’a kadar gidip, bu bilgileri aldım, artık o kadarını da yapın!
İşte Nihat Doğan ve reklamda sevgilisini oynayan genç model Canan Taş’ın rol aldığı reklamın senaryosu:
Üstü açık lüks bir araba yolun kenarına çekilmiştir. Otomobilin kaputu açıktır. İçinde sıkıntıyla ciklet çiğneyen sarışın bir kız vardır. Kaput kapanınca Nihat görünür.

Yolunu kaybetmekten kork
Nihat, ellerini silerken seslenir sevgilisine, “Buraya kadar” diye.
Bu duruma bozulan ‘Canan’, tepki gösterir sevgilisine: “Ay bu sıcakta dağ başında mı kaldık şimdi?”
Nihat’sa şöyle karşılık verir aşkına: “Mesele yolda kalmak değil, asıl yolunu kaybetmekten kork.”
Çok geçmeden üzerinde Mondi yazan bir kamyon durur Nihat’la Canan’ın yanında.
Nihat sorar şoföre, “Yolculuk nereye hemşerim?” diye.
Düğün evine çeyiz teslim edeceğini söyleyen şoför Nihat’la sevgilisini buyur edince hemen atlarlar şoför mahalline.

Koyunlar ve genç çoban
Yolda giderken tarlalarda çalışan kadınlar ve erkekler, hatta koyunlar gelir görüntüye.
Nihat, “İyi bak bu insanlara. Onlar çalışmasa, ekmese, biçmese, bu çocuk dağlarda koyunların peşinde koşmasa ne yaparız? Bütün mesele üretmekte. Üretemeyen ülke ayakta kalabilir mi?”
Derken Mondi kamyonu kasabada düğün için hazırlanan meydana girer.
Kamyon, gelinle damadın bulunduğu yerde durur. Nihat ve sevgilisi kamyondan iner.

Yanındayken değerini bil
Bir sonraki sahnede Nihat’ı nikah masasında ‘şahit’ olarak, ardından da gelinle damadın evinde görürüz.
Nihat, düğün evine veda ederken şöyle der damada:
“Unutma, yanında olduğu zaman değerini bilmezsen, değerini anladığın zaman yanında bulamazsın.”
Ve Nihat’ın final cümlesi:

“Benim kalbim Mondi’yi bu yüzden sevdi.”

Zekeriyaköy, Kilyos arasındaki yollarda yapılan çekim arasında sohbet ettiğimiz Nihat Doğan’a, son günlerde yanıtı en çok merak edilen soruyu yönelttim.
Birçok insan diyor ki, “Nihat Doğan’ın ne işi vardı Somali uçağında?” der demez Nihat Doğan patladı:
“Bunu soranlar şundan dolayı bir yerde haklılar! Türkiye’de su yüzüne çıkmış bir savaş var. Bir tarafta halk ve halktan yana olanlar yani yüzünü halka dönenler. Diğer taraftaysa sırtını halka ve hakka dönmüş, fildişi kulelerinde oturan elitistler var.
Aslında bu savaş, Osmanlı’dan beri süre gelen bir savaştır. O zaman da saraylılar ve halk arasında sıkıntı vardı. Sanatçılar da ‘halk edebiyatı’ yapanlar ve ‘divan edebiyatı’ yapanlar diye ikiye ayrılıyordu.

Türkiye halkı demokratikleşme ve özgürleşme istiyor. Halkın ne istediğini hâlâ anlayamayan ve göremeyenlerin Nihat Doğan’ın ülkenin demokratikleşme, özgürleşme, ülkenin birliği, beraberliği, barışı ve halkların kardeşliği noktasındaki şarkıları ve söylemlerini anlamalarını ve görmelerini beklemek de ahmaklık olur.

“Onlar da gitsin Somali’ye”
Oradaki insanlık dramına, trajedisine dahi faşizanca bir tavırla yaklaşım gösteren kişilerin insanlığından şüphe etmek lazım.
Kendi istedikleri sanatçılar gitti de, biz ‘gitmeyin’ mi dedik? Somali halkı onlara ‘gelmeyin’ mi dedi? Mesele Nihat Doğan’ın oraya gitmesi değil, mesele diğer sanatçı arkadaşların gitmemesidir.
O arkadaşları da Somali’de görmek isteriz. Bizim gidişimiz son derece faydalı olmuştur. Dikkatleri Somali’deki insanlık dramına çekmiştir. Şu an tüm dünya Somali’deki dramın farkındadır. Somali’den gelir gelmez çıktığım atv’deki yardım kampanyasında yarım saatte 10 milyon TL’nin üzerinde para toplanmasına vesile oldum. Bunun neresi kötü? Bizi eleştiren insanları bırakın Somali’yi, kendi halkının içinde dahi göremedik.”

CEVAP VER