Nazlı Saygı Duruşu’nu ve hayatını Hürriyet’e anlattı ! – Röportaj

0
159

Geçen yıl en iyi çıkış yapan şarkıcı dalında Altın Kelebek kazanan Nazlı, bu yıl da yeni single’ı “Saygı Duruşu” ile gündemde…

Genç şarkıcı, öncekine oranla elektronik sound’ların daha ağır bastığı çalışmadan umutlu.

* Türk pop müziğinde single sezonu mu açıldı? Single’lar birbirini izliyor şu sıralar. – Mevsimi bilmem, benim amacım esasında bu single’ı şubatta çıkarmaktı ama yetiştiremediğim için bu zamana kaldı. * Şubata yetişseydi yine “Saygı Duruşu” şarkısıyla mı çıkacaktınız? – Evet. * E o zaman isabet olmuş, çünkü bu tam yaz şarkısı tadında… – Öyle ama biraz daha önce çıkmasını istiyordum. Neyse, demek hayırlısı böyleymiş. * Peki neden şubata yetişmedi? – Aranjmanımız harikaydı aslında… Ama okumaları mükemmel olsun istediğim için birkaç kez stüdyoya girip çıktım. Yani daha çok benim titizliğim yüzümden geciktikm. Ama o kadar iyi geri dönüşler alıyorum ki, iyi ki o kadar didinmişim diyorum.
ESKİDEN BAŞKASININ KOCASINA BAKILMAZDI! * Yavaş yavaş elektronik müziğe kayıyor gibi görünüyorsunuz. – Düzenlemesini yapan Emrah Karaduman’a “Bu şarkının daha çok kulüplerde çalınmasını istiyorum” dedim. Bir de karakteristik olsun, ilk saniyesinde diğer şarkılardan ayrılsın istiyordum. Sonuç bu oldu. Yoksa tarzımı değiştireyim gibi bir fikirle yola çıkmadım. Şarkı bizi o yola sürükledi. * Bir de “erkek gitse de üzülmem” diyen sert kadın havanız var hep. Özellikle mi böyle şarkılar seçiyorsunuz? – Evet, seçtiğim bütün şarkılar bunun gibi giderli şarkılar oluyor ne hikmetse. Duygusal aşk şarkıları, aşkım böceğim diyen romantik parçaları seçmiyorum. Sanırım kendi özümde giderli bir insanım! Ruhum böyle istiyor. * Sosyologlar bu durumu toplumdaki hissizleşmeye, kadının maskülenleşmesine bağlıyor. His kalmadı mı gerçekten? – Bu konuda o kadar doluyum ki. Kişisel anlamda değil ama çevremde gördüklerim, duyduklarım yüzünden kabuğuma çekilmek, evimden çıkmamak, üç beş arkadaşımdan başka kimseyle görüşmemek istiyorum. Gençliğin halini görünce içime kapanıyorum. BEKLEDİĞİM ERKEK BENİ BULDU ÇOK ŞÜKÜR * Sizi duyan da yaşlı biri olduğunuzu sanacak! – Ben de gencim ama hiçbir zaman öyle olmadım. Kendimden üç beş yaş küçük kızlara bakıyorum, inanamıyorum, aklım şaşıyor. Genelleme yapmak da yanlış ama dejenerasyon had safhada. Herkes akraba oldu. Eskiden en azından kimse kimsenin sevgilisine, kocasına bakmazdı. O etiğin artık kalmadığını görüyorum ve psikolojim olumsuz etkileniyor bu durumdan. * Erkeklere güveniniz kalmamış gibi… – Az önce de dediğim gibi kendi adıma konuşmuyorum. Kompleksiz, düzgün karakterli biri olunca öyle sorunlar yaşamıyorsun. Öyle biri de beni buldu çok şükür.
ARKAMDA İLLUMİNATİ ÖRGÜTÜ YOK! * “Saygı Duruşu” klibinizin yönetmeni Gülşen Aybaba, değil mi? – Evet, onunla çok keyifli çalıştık. Sonuçtan da memnun kaldım. * Klipte İlluminati simgelerinin yer aldığı söyleniyor. Bu bilinçli bir seçim miydi? – Klip internette paylaştıktan sonra yapıldı o tür yorumlar. Biz ne böyle bir şey düşündük, ne de fark ettik. Sonra işin uzmanına danışayım dedim, Aytunç Altındal’ı aradım. Ondan öğrendim işin aslını. Siyah beyaz yer karoları ve avuç içi izleyene dönük olarak elle göz işareti yapmak İlluminati’nin ana sembolleriymiş. Bu organizasyonun dünya çapında desteklediği sanatçılar gerçekten varmış. Buradan da söylemiş olayım, arkamda öyle bir destek, öyle bir organizasyon yok. Olsaydı hâlâ tırnaklarımla kazıyor olmazdım.
* Müzik dünyasında kendinizi yalnız mı hissediyorsunuz? – Bir noktaya geldikten sonra yaptığınız en abuk şarkılar bile tutuyor ama o noktaya gelene kadar çok emek vermeniz gerekiyor. O süreçte sinirlerinizin sağlam olması şart. Ve ben işte o zor dönemden geçiyorum. Aşkla, skandalla haber olmuyorum çünkü… * Madem bu kadar zorlanıyorsunuz, düzene uyun siz de o zaman. – Ben aşkımızı haber olsun diye yaşamıyoruk ki. Bana göre bu, iki kişi arasında kalması gereken özel bir şey.
ANNEMLE 30 SOKAK KEDİSİNE BAKIYORUZ * Evlilik konusunda mahalle baskısı yaşamaya başladınız mı? – Annem bana ve kardeşime hep “Önce kendi ayaklarınızın üzerinde durun, hayatınızı kazanın. Ondan sonra isterseniz evlenirsiniz, istemezseniz evlenmezsiniz. Kapım size sonuna kadar açık, birlikte yaşarız” der. Ben o açıdan hiçbir zaman sıkıntım olmadı.
* Bugüne kadarki en büyük başarınız nedir? – Rekabetin çok fazla olduğu böyle bir ortamda bir kız çocuğu olarak tek başıma verdiğim savaş nedeniyle kendimle gurur duyuyorum. * Ya daha bireysel sayılacak başarılarınız? – Sporu hayatımın parçası haline getirdim. Bunu başarabildiğim için kendime “Helal olsun Nazlı” diyorum. Bir de annemle birlikte 25-30 sokak kedisi besliyoruz. Evler yaptırdık bahçeye onlar için. Felçli bir kedimiz var, düzenli olarak tedaviye götürüyoruz. Bu da özel bir şey diye düşünüyorum. Hayvanlarla olmak bazı insanlarla birlikte olmaktan daha güzel!
UMARIM BİR GÜN BEN DE EUROVISION’A GİDERİM * Geçtiğimiz yıl en iyi çıkış yapan sanatçı dalında Berkay ve Can Bonomo ile birlikte Altın Kelebek’in sahibi oldun. – Altın Kelebek çok prestijli bir ödül. Hâlâ her sabah ödülü severek güne başlıyorum. * Can Bonomo cumartesi Eurovision’da Türkiye’yi temsil edecek. – Umarım bir gün ben de giderim. Şarkılarına ve tarzına bayılıyorum. Birinci olacağımıza inancım tam. Kaybetse de yaptığı iş ortada ve eminim herkes saygı duyuyordur.

KELİMELERLE NAZLI * Eller havaya: Saygı Duruşu * Erkekler: Benim için bir tane var * Aile: Her şey * Seksi: Jason Statham * Dans: Çok seviyorum, bana da yakıştığını düşünüyorum * Gülşen Aybaba: Birçok yönetmenin korkulu rüyası olacak..

HÜRRİYET

CEVAP VER