Düşük IQ sahiplerine seks yasağı geliyor !

0
84

LONDRA – Bu karar Kkafaları karıştırdı.Kararın ‘özgürlükler ve kişisel özerklik’ tartışmalarını alevlendirmesi beklenirken, sadece Alan olarak açıklanan 41 yaşındaki adamın birlikte yaşadığı bir erkekle ilişkisi olduğu ve yetkililere bunun kendisini mutlu ettiğini söylediği belirtildi.

Ancak adamın ‘şiddetli seks dürtüsünün’ uygunsuz olduğuna, 48 IQ ve öğrenme güçlüğüyle ne yaptığını bilmediğine karar vedildi.

Davada bir psikiyatrist de yer aldı. Psikiyatrist, adama seks eğitimi verilmesi kararının çıkmasına engel olmaya çalıştı.

Hakim, seks insanın en temel fonksiyonlarından biri olduğundan, davanın ‘yasal, entelektüel ve ahlaki’ olarak karmaşık olduğuna ve dikkatle incelenmesi gerektiğini söylese de Alan’ın bu tür eylemlerle ilgili sağlık risklerini anlayabilme yönünde zihinsel kapasiteye sahip olmadığından başkalarıyla cinsel ilişkiye girmemesi gerektiğini belirtti.

Mahkeme kararı uyarınca, Alan yerel yetkililerin yakın gözetimi altında olacak, kararı ihlal etmemesi için barınak sağlanacak.

Hakim ayrıca, gelecekte seks yapmasının engellenmesinin Alan için en iyisi olduğunu ifade etti.

Bu, İngiltere’de az bilinen bir yetkili makam olan ve duruşmaları kapalı kapılar ardından yapılan Koruma Mahkemesi’nin önüne gelen son tartışmalı dava.

2005 tarihli Zihinsel Kapasite Yasası uyarınca bu mahkeme hakimlerinin yeterli zihinsel kapasiteden yoksun insanlar hakkında, ameliyat olma, zorunlu kürtaj, yaşam ünitesinin kapatılması, zorunlu doğum kontrolü gibi ölüm-kalım zamanlarındaki kararları alıyor.

Son davanın öznesi Alan, ‘girişken’ ve ‘gücü yerinde bir erkek’ olarak tanımlanıyor, ama zihinsel işlevlerinde ciddi bir yetersizlik olduğu belirtiliyor.

Alan, belediye meclisi tarafından kendisine tahsis edilen bir evde yaşıyordu. Burada Kieron adlı bir adamla ilişki yaşamaya başladı.

CEVAP VER