Daily Mirror yazarından ‘Bu Son Olsun’ filmine yorum !

0
77

“Bu Son Olsun” filmini izlemem bir iki dakika bir anlaşmazlık yarattı Wood Green Cineworld sinemasında. Gözüken şu ki ; iki ayrı film için iki bileti aynı anda limitsiz bir kart ile satın alamayacağınız ülkedeki tek yer.

Şu sebeple söylüyorum bunu; kasiyere iki ayri Türk filmi için bu öğleden sonraya biletlerini almak istediğimi söylediğimde sadece bir tane alabileceğimi,ikincisi için sonra tekrar gelmem gerektiğini söyledi.

Ama ilk film 100 dakika sürüyor ve bu da tam olarak diğerinin başladığı zaman. Bunun işe yaramayacağını savundum (Bütün yolu Nottinghamdan gelmiş olmama rağmen)… Sinema müdürü araya girmek istemese de aynı zamanda benim imdadima yetişti. (bütün filmler belgemi ona doğru çevirmemle birlikte)

“İki ayri kasiyere gidin iki ayrı bilet için” dedi ve evet başardım.”Bu Son Olsun” filmindeydim zamanında.

Ayrıca zamanında yetiştiğim için çok mutluyum çünkü Orçun Benli’nin filminin başlangıcı, filmin gerisini anlamak için gerekli.

Filmin konusu; 5 evsiz, alkolik adamın 1980 Türkiye büyük politik değişim dönemindeki durumu üzerine.

O dönem faşist ve komünistlerin devrim için büyük çatışmalar yaptıkları ve en sonunda da askerin kontrolü ele aldığı zamanlar.

Ciddi bir konu aynı zamanda birçok kez de dram izleri taşıyor “Bu Son Olsun” filmi. Ayrıca gülünçlüğün gizli etkisi de bu kadar gaddarlığın yanında yansıtılıyor.

Aslen bizim küçük çetenin farklı politik spektrumlardan bağlantıları var fakat başlarının üzerine bir çatı sözü veren, şarap sevgilerine müdahale etmeyen birinin gelişinden çok mutlular.

Nitekim askerin, evi olmayanların bile evlerinden çıkmamaları konusunda baskısı fikir ayrılığı yaratıyor aralarında.

İlişkiler ile bağlı “Bu Son Olsun” filminden masum bazı kıkırdamalarım ile birlikte çok şey öğrendim.

Serseri çete içindeki gariplikler ağız tadı ve ve hayran bırakan bir bakış açısıyla işlenmiş. Ben özellikle kovboy Ali (Ferit Kaya) karakterine tamamen tutuldum.

Bu da düşük IMBD puanı alan başka bir Türk filmi ancak bu sefer itiraf ediyorum farklı düşünmekteyim. Gülmek:birkaç kıkırdama Sıçrama:yok Püskürtmek:yok Çıplaklık:yok Toplam değerlendirme: 7/10

Neill White / DAILY MIRROR

CEVAP VER