Atiye: Hayatımın en büyük aşkını havayolu şirketleriyle yaşıyorum – Röportaj

0
339

Atiye müziğiyle dünyaya açılıyor. Hem de lafta değil, ilk İngilizce single’ı ‘Bring Me Back’ Avusturya, İsviçre ve Almanya’da yayınlandı bile. Albüm de yolda. Dünya starımız olmaya hazırlanan Atiye’yle üstünden çıkarmadığı taytından özel hayatına kadar her şeyi konuştuk.

– Türkiye’de sanatçılar yurtdışına açılmaya çalışıyor. Ama siz Almanya’dan buraya geldiniz. Şimdi yüzünüzü yurtdışına döndünüz… Sizin kariyer planınız da bu mu? – Yurtdışında doğup büyüdüğüm doğru ama çocukluğumun bir kısmını İzmir’de geçirdim. Ama benim hayalimde hep Türkiye’de güzel işlere imza atıp başarılı olmak vardı. Ama kalbimin bir köşesinde hep İngilizce albüm fikri de bulunuyordu. Doğru insanları, ekibi bulmak için uzun süre çalıştım ve sonuçta ortaya güzel ve sağlam bir albüm çıkarttık. Albümün ilk single’ı ‘Bring Me Back’ şu an Avusturya, İsviçre ve Almanya’da piyasaya çıktı. Müzik kanalları ve radyolarda da şarkı sürekli dönüyor. Albüm ekim ayında çıkacak. – Türkiye’de birçok sanatçı hep yurtdışına açılacağını söylüyor ama bir sonuca varmıyor. Sizin sırrınız yabancı dili iyi bilmeniz mi? – Almanca, İngilizce, Felemenkçe ve Türkçe… Dört dil biliyorum evet ama her zaman çok çalışarak bir yerlere gelinebildiğini düşündüğüm için gerçekten çok çalışıyorum. Doğru ekip de çok önemli. – İngilizce albümün şarkıları size mi ait? – Japonya, Almanya, İsveç ve Danimarka olmak üzere farklı ülkelerde farklı aranjör ve bestecilerle çalıştım. Bu nedenle çok renkli bir albüm oldu. Sözleri yazmak için müzisyen arkadaşlarımla bir araya geldik ve her gün ortaya bir şarkı çıktı. – İngilizce albümle sound’unuz da değişiyor mu? – Şarkılarda Avrupai pop tarzı yoğunlukta ama içinde benim imzam olan oryantal ezgiler de var. – Çıkış şarkının Türkçesi ‘Beni Geri Götür’. Sizi geri götürme şansım olsa, hayatınızın hangi bölümüne geri dönmek isterdiniz? – Şarkıda karşımdaki çocuk birlikte olduğumuz eski günlere geri dönmek istiyor. Ayrıca bu şarkıda hayal kırıklığı ve sonunda “Hayır, artık ben bunu istemiyorum” diyebilen güçlü bir kadın da var. Doğrusu ben bu dönemimden çok mutluyum, yeterince güzel bir dönem, burada kalmak isterdim. – Şarkılarınızdaki bu güçlü kadın ilişkilerinizde de var mı? – Evet, güçlü ve özgürüm. ‘Salla’ şarkısındaki ‘Üzeni yolla’ sözü de tam bana göre. – Yurtdışında da ‘Atiye’ ismiyle mi devam edeceksiniz? – Tabii neden sordun anlamadım, sevmiyor musun Atiye ismini? – Seviyorum da yurtdışı için daha Avrupai bir sahne ismi buldunuz mu merak ettim… – Eski bir isim olmasına rağmen, bence sempatik ve havalı.

16 YAŞIMDA İLK ŞARKIMI İLK KALP KIRIKLIĞIM YÜZÜNDEN YAZDIM

– Almanya doğumlusunuz ve sonra  ailenizin işi dolayısıyla ülke ülke gezmişsiniz. Zor bir çocukluk muydu? – İkisi de organik tarımla uğraşıyordu. Bu yüzden çok farklı yerlere gittim. Küçük yaşta tanımadığın kültürlerin ve bilmediğin dillerin arasında olmak zorlayıcı ama bir o kadar da faydalıydı. O dilleri biraz da olsa öğrenebilmenin, farklı kültürlerin farklı müziklerini dinleyebilmenin müziğime yararı olduğunu düşünüyorum. Yaşadıklarım belki erken yaşlarda olgunlaşmamı sağladı. Şimdi iyi ki o günleri yaşamışım diyorum. – İlk şarkı sözünüzü de 16 yaşınızda yazıyorsunuz. Bu yönünüzü ortaya çıkaran ne oldu? – İlk kalp kırıklığım yüzünden şarkı sözü yazdım. Yaşadıklarımdan sonra da kalemim gelişmeye başladı.
– Peki şimdilerde şarkılarınıza yine kalp kırıklıkları mı ilham veriyor? – Bütün şarkılarım benden izler taşıyor diyebiliriz.
– Birçok şarkınızın sözleri de babanıza ait. Şarkıların sizden izleri olması için ona her şeyinizi anlatır mısınız? – Arkadaş gibiyiz. Her şeyimizi konuşuruz. – Başka bir şarkıcı babanızdan şarkı almak isterse babanız verebilir mi? – Önce benden bir onay alması lazım!

ATİYE’NİN YOL HARİTASI

Çekim temposu çok yoğun olduğu için sıralamayı biraz karıştırabilirim. Önce Japonya, Almanya, Danimarka ve İsveç’te İngilizce albüm hazırlıkları ve fotoğraf çekimleri oldu. Sonra Türkiye’de mayıs ayı içerisinde üniversiteleri kapsayan turneye çıktım. Sonra yine Almanya ve ‘Bring Me Back’in klip çekimi… Şu anda hâlâ detaylarla, albümün kapağıyla uğraşıyoruz. Daha sonra Avon’un reklam filmi için Polonya yolculuğu yaptım. Sonra iki kez Londra’ya gidip katalog çekimlerini gerçekleştirdik. Bir tane Hollanda’da bir tane burada olmak üzere iki şarkı kaydı yaptık. Bazen uyandığımda nerede olduğumu bilmiyorum. Böylesine yoğun bir tempoda birinin hayatımda olması da çok zor. Herhalde en büyük aşkı havayolu şirketleriyle yaşıyorum.

KENDİMİ KUSURLARIMLA SEVİYORUM

– Türkiye’nin en güzel ve seksi kadınları arasında gösteriliyorsun… (Soruyu bölüyor) – Öyle mi? İlk defa duyuyorum. – Bu sürekli yazılıp çiziliyor nasıl duymazsınız… – Neyse, ben kendimi kusurlarımla severim. – Nedir kusurlarınız? – Her şeyin en iyi şekilde olması için kendimi çok yoruyorum. İşimde zor beğeniyorum. Kendimden de beklentilerim çok yüksek.  – Özelinizde sahnedeki gibi kıpır kıpır bir kadın mısınız? – Sahnede öyleyim. Kendi hayatımda da kıpır kıpır olduğum zamanlar oluyor ama arada sırada. – Çılgınlıklarınız var mı? Örneğin yapmak istediğiniz en büyük çılgınlık nedir? – Daha yapmadım aslında, ama bir gün seyircilerin üstüne atlamak istiyorum. Beni düşürmezler diye düşünüyorum.

HÜRRİYET CUMARTESİ

CEVAP VER