Ata Demirer:'Komedyenin altın çağı 35'ten sonra başlar' – Röportaj

0
143

– ‘Eyvah Eyvah 2’ filmine gelen tepkiler nasıl?

Kaç kişinin seyrettiğinden ziyade yapılan yorumları okumak beni daha mutlu ediyor. Şu an yorucu bir tempodayız ama insanların geri dönüşleri güzel oluyor. İzleyenler gelip ‘Allah razı olsun, çocuklarımızla birlikte izledik’ diyorlar.

– Filmin birincisinin daha iyi olduğunu söyleyenler var. Siz hangisini daha
çok beğendiniz?

İki film de benim çocuğum gibi, kıyaslama yapamam. Benim hislerim bu filmin ilkini aratmayacağı yönünde.

– Filmin senaryosunu yazarken neler yaşadınız?

Bazı şeylerden mahrum kaldım. Bir buçuk ay televizyon seyretmedim. Tamamen bir kamp hayatı yaşadım diyebilirim.

FİLMİN DEVAMI YOK AMA BAŞKA PROJELER VAR

– Filmin oyuncu kadrosu için neler söyleyeceksiniz?

Ekipte çok iyi oyuncular. Mesela Firuzan karakterini oynayan Demet Akbağ ana hatlarıyla senaryoya bağlı kaldı ama genelde doğaçlama yaptı. Onun gibi bir yeteneği zaten durdurmak mümkün değil. Mesela İspanyol İsmail (Teoman Kumbaracıbaşı) karakteri bence bu filmde üst düzeyde. Özge Borak bu filmde kendini aştı. Filmin devamı yok, ama bu ekip daha başka bir projede inşallah yer alacak.

GÜCÜM KUVVETİM VARKEN KOMEDİ YAPACAĞIM

– Ağlatan bir filmde oynamayı istiyor musunuz?

İyi bir mizah filminin duygulandıran bir tarafı da olmalı. Filmimizde duygulandıran taraf da var. Bence bir komedyenin altın dönemi 35’ten sonra başlıyor ve benim yaş 38 oldu. Gücün, kuvvetin yerindeyken bol bol komedi yapacaksın. İyi komedyenler iyi dramatik filmlerde oynarlar. Çünkü aslında komedi onun zıttı olduğu için onu da iyi yapar. Mesela Şener Şen, Münir Özkul buna en iyi örnektir.

Eyvah Eyvah Siyaset Meydanı’nı ‘çökertti’

BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) Film’in yapımcılığını üstlendiği, senaryosunu Ata Demirer’in yazdığı, Hakan Algül’ün yönettiği ‘Eyvah Eyvah 2’ filminin oyuncuları önceki gün Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde yapılan galaya katıldı. Demet Akbağ boğazındaki rahatsızlıktan dolayı konuşma zorluğu çektiği için yemeğe katılmadı. Galanın ardından filmin oyuncuları ve yönetmeni Siyaset Meydanı programına katıldı. Filmden sonra adı aşk dedikodularına karışan Ata Demirer ve Özge Borak sorulan sorulara cevap vermekten sakındı. Programda Ali Kırca ile çökertme türküsünü söyleyen ekip kalkıp hep birlikte çökertme oynadı.

Roman değilim olsam gururla söylerdim

Annem Ahıska Türkleri’nden babam ise Arnavut. Roman değilim ama olsam gururla söylerdim. Çocukluğumdan beri hayattaki en iyi arkadaşlarım Romanlar olmuştur. Özellikle Bursa’da yanımda zaman geçirdiğim Roman aileler, arkadaşlarım oldu. Hala da bir sürü Roman arkadaşım var. Trakya’ya da çok fazla gidip geliyorum. Konservatuvardan da çok arkadaşlarım oldu. Kendimi Roman kültürünün bir parçası gibi hissediyorum.

Abdullah Malkoç / AKŞAM

CEVAP VER